_Атлас становања

Адреса
Урбани блок, оивичен улицама: Бул. Арсенија Чарнојевића, Булевар уметности, Бул. Милутина Миланковића, Шпанских бораца, општина Нови Београд, Београд.
Година
почетак изградње 1969
завршетак изградње 1979
Име архитекте/урбанисте
Љубица Чабаркапа, Илија Арнаутовић, Милутин Главички, Олга Милићевић, Томислав Дрезгић, Цвета Давичо
Фирма која је градила
ЈИНГРАП: ГП Бетон, Нови Сад; ГП Хидроградња Чачак; ГП Прогрес, Пирот
Фирма која је пројектовала
Урбанизам: Урбанистички завод Београда; Архитектура: ЈИНГРАП: ИМС СРС и ГП Бетон, Нови Сад; ГП Хидроградња Чачак; ГП Прогрес, Пирот; Хортикултура: ЈКП Градско зеленило; Атеље Вртна архитектура
Типологија
Архитектура - Вишепородична/колективна, Кула, Ламела, Меандар
Урбанизам - Стамбени блок
Кључне речи
Блок 28, Нови Београд, Централна зона

Блок 28 Централне зоне Новог Београда

Блок 28 је угаони блок зоне, дијагонално распоређен у односу на Блок 21, други по реду за који је расписан конкурс. Детаљни урбанистички план за Блок 28 урађен је већ 1964. а усвојен 1965. године. Блок је правоугаоног облика, димензија 600х400m, површинe од 19,42ha (територија месне заједнице). У блоку је саграђено 1709 станова,  за планираних 7000 становника, густина насељености је 360 ст/ha. Блок је пројектован и грађен за тржиште (само солитер 1 је био у фонду ДСНО), као инвестиција ЈИНГРАПа, Пословног удружења југословенских произвођача за префабрикацију и индустријско грађење, које је уложило 30% сопствених средстава, 70% кредита Београдске удружене банке у изградњу овог блока.

У блоку је изграђено седам стамбених објеката и једна стамбена групација, од тога четири стамбене куле спратности П+16+Пк и меандар, основе у облику потковице, спратности П+4+Пк, изграђени у Југомонт систему ГП Хидроградње Чачак, и два хоризонтална блока спратности П+10+Пк изграђени у систему ИМС Жежељ. Накнадно је на месту планираном за изградњу центра месне заједнице изграђена стамбена групација од шест објеката спратности П+4+Пк. Поред објеката становања, изграђени су и објекти образовања (вртић и основна школа), центар месне заједнице (у приземљу стамбеног објекта), допунски пункт снабдевања и сервисни објекти (гаража и трафо станица). Планиране су слободне рекреативне површине 93700m2 и затворене рекреативне површине 23600m2. Највећи број станова је двособан (48,75%).

Блок 28 је од изузетног значаја за домаћу струку зато што су за потребе унапређења домаћих технологија градње, а преко института међународне техничке помоћи ОУН-а, ангажовани стручњаци из СССР-а. Они су радили са југословенским фирмама на техничким решењима унапређења постојећег крупно-панелног система Југомонт, унапређења опреме за производњу префабрикованих елемената и њихову уградњу, техничко-технолошких решења за префабриковане санитарне кабине и за заптивање спојница на фасадним елементима, као и унапређење топлотне изолације. На Блоку 28 су радили следећи стручњаци: за конструкције и статику и за монтажну градњу и системе у трусним подручјима инжењер Леонид Генделман, за производњу елемената и конструкција монтажних објеката технолог градње инж. Владимир Абрамов,  за инсталације санитарних објеката, електроинсталација и инсталација централног грејања инж. Јурај Бујанов, за изолацију топлоте и звука, инж. Владимир Крајтан, за заптивање спојница, инж. Владимир Панкратов. Грађевински центар Словеније је 1969. године издао уџбенике које су приредили стручњаци ОУН-а, на основу својих искустава у примени крупно-панелног система за изградњу 16-тоспратница, што је била значајна иновација:

-„Херметизација фуга монтажних зграда“ од Панкратова,

-„Инструкција за израду обрачуна топлотне заштите стамбених зграда“ од Крајтана,

-„Препоруке за прописе без-скелетних крупнопанелних зграда“ од Генделмана.

У току 1968. и 1969. године су, као резултат интервенције ових експерата уведене следеће новине и процедуре:

-крупнопанелни конструктивни систем примењен на објектима П+16;

-примена монтажне комплетне санитарне кабине у 2 варијанте;

-примена керамзита на фасадним панелима;

-примена 2 врсте кулира (од мермера и крупнозрног шљунка) као главног материјала у фасадним елементима;

-справљање тешких монтажних елемената за објекте у лакој полигонској бетоњерци на градилишту;

-димензионирање фасадних елемената у погледу термичке заштите, укључујући и летње услове код нас.

Објекти и јавне површине су данас у лошем стању, без већих радова на реконструкцији и реновирању од тренутка усељења. „Потковица“ је готово читавим габаритом надограђена. У приземљу хоризонталног блока 5 (бул. Арсенија Чарнојевића) су добијени локали потпуним затварањем продора кроз објекат (и даље постоји на објекту 6) и доградњом према унутрашњости блока. Кровови гаража и сви платои су у лошем стању услед неодржавања. Дечије игралиште у „потковици“ и поред објекта 6 је у јако лошем стању, нарочито дрвени елементи, мада се и даље назиру елементи партерног решења. Видљиве су бројне доградње, затварање тераса, промена столарије и нестручно изведене адаптације. Кулир/керамзит је трошан на појединим местима. По ободу блока је током 1990-тих и 2000-тих изграђен низ стамбено-пословних објеката на месту планираном за самачки хотел.

 

Извори

  1. Архитектура урбанизам (часопис). Бројеви: 41-42, 74-77. Београд: Орган Савеза друштава архитеката и Савеза друштава урбаниста Југославије, 1960-76.
  2. Билтен Центра за становање ИМС, бројеви: 15 (1974.), 24 (1979.), 26 (1980.)
  3. Група аутора: Милутин Главички архитекта – урбаниста. Београд: Урбанистички савез Србије и Градски секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине, 1990.
  4. Изградња (часопис). Бројеви: 12/73
  5. Монтажни скелетни систем од преднапрегнутог бетона ИМС (латиница). Београд: Институт за испитивање материјала СР Србије, 1974.
  6. Пројектовање и изградња стамбеног блока бр. 28 на Новом Београду – материјал за саветовање. Београд: Биро за грађевинарство, 1970.
  7. Stojanović B., Martinović U. : Beograd 1945-1975 – Urbanizam Arhitektura. Beograd: NIRO Tehnička knjiga,1978.
  8. Jovanović, J. (2017). Mass Heritage of New Belgrade: Housing Laboratory and So Much More. Periodica Polytechnica Architecture, 48(2), pp. 106-112. https://doi.org/10.3311/PPar.11621.
  9. Јовановић, Ј. Елаборат анализе претходно заштићене целине Централна зона Новог Београда – блокови 28, 29 и 30. Урбанистичко-архитектонска анализа. Београд: Документација Завода за заштиту споменика културе града Београда, 2016.
  10. Техничка документација НО Нови Београд – блок 28, Историјски архив Београда

 

Подносилац извештаја

Јелица Јовановић, д.и.а.